تبلیغات
آوای زندگی - علمی- کنکور
 
آوای زندگی
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
پنجشنبه 19 دی 1392 :: نویسنده : ناصر مسکینی
فنون تست زنی

فنون تست‌زنی، یكی از مهارت‌های لازم در دوران دبیرستان و به خصوص كنكور است. تسلط بر تست‌زنی در موفقیت كنكور تأثیر غیر قابل انكاری دارد. بحث درباره‌ی مجموعه‌ی مهارت‌هایی كه منجر به افزایش توانایی عملكرد تستزنی می‌شود، بحثی چند بعدی خواهدبود.
با وجود گستردگی موضوع، سعی می‌كنیم به مواردی بپردازیم كه ضروری‌ترهستند. قسمتی ازتوصیه‌های این مقاله عمومی است و برای كلیه‌ی دانش‌آموزان دبیرستانی و كنكوری در نظر گرفته شده‌است. قسمتی از توصیه‌ها هم خاص دروس به صورت جداگانه و تفكیكی است، این مطالب بیشتر به درد كنكوری‌ها می‌خورد.

طراحی وطراحان تست‌ها

با وجود آن كه بعضی از افراد و مؤسسات ادعا دارند كه روش‌هایی را ابداع كرده‌اند تا كنكوری‌ها حتی بدون حل مسأله یا توجه به صورت مساله و بر اساس قوانین احتمالات بتوانند تست‌ها را درست علامت بزنند، عملا چنین چیزی امكانپذیر نیست و ادعاهایی ازاین قبیل نوعی فرصت طلبی محسوب می‌شوند. طراحی سؤالات تست از یك سری اصول كلی و مشخص تبعیت می‌كند كه معمولا طراحان تست‌ها با آنها آشنا هستند. البته این به آن معنی نیست كه همه‌ی اصول طراحی تست در سؤالات كنكور رعایت می‌شود و همان گونه كه هر ساله بعد از اتمام كنكور عنوان می‌گردد اشكالاتی توسط اهل فن به سؤالات وارد می‌آید. از جمله اصولی كه در طراحی سؤالات كنكور رعایت می‌شود در نظر گرفتن سؤالات آسان، متوسط
و مشكل در هر درس است. در مقابل، یكی از اشكالات وارد به طراحی تست‌ها نوع چینش سؤالات است. اصولا باید در هر درس سؤالات ازآسان به مشكل تنظیم شوند، اما ظاهرا در سؤالات كنكور چنین نظمی وجود ندارد و مثلا گاهی  بعد از سؤالات سخت دیفرانسیل، بلافاصله سؤالات سخت گسسته آغاز می‌شود و یا مانند كنكور سال 81  كه سؤالات ادبیات با چند سؤال سخت پی در پی شروع شده‌بود.

كلید: در طراحی سؤالات كنكور اصول كلی طراحی تست رعایت می‌شود. بنا بر این برای پاسخ‌گویی به سؤالات به دنبال روش‌های غیر عادی نباشید.

آمادگی برای هرنوع احتمال

علی‌رغم  نكته‌ی قبلی، تصور نكنید كه همه چیز باید بر وفق مراد پیش رود. متأسفانه بسیاردیده شده‌است كه دانش‌آموزانی كه با آمادگی خوب درسی در جلسه‌ی كنكور حاضر شده‌اند، به محض مواجهه با چند سؤال سخت پی در پی، سررشته‌ی كار را گم كرده و حتی بقیه را هم نتوانسته‌اند خوب جواب بدهند. این آمادگی ذهنی را در خود ایجاد كنید كه ممكن است با هر احتمالی رو به رو شوید. امكان دارد در شرایطی كه خوب پیش می‌روید، به ناگاه به یك، دو، سه و یا چند سؤال سخت برخورد كنید، امكان دارد سؤالات یك درس با تست‌های مشكل شروع شود و هرنوع امكان دیگری نیز وجود دارد. در هر حال، شما آمادگی لازم را در خود ایجاد كنید تا دستپاچه نشوید.

كلید: خود را برای مواجهه با هر نوع سؤالی در سر جلسه‌ی كنكور آماده سازید.

تست‌های یك ستاره و دو ستاره

بیش‌تر مدرسان كنكورتوصیه می‌كنند وقتی با سؤالات یك درس رو به رو می‌شوید، به این شیوه عمل كنید:

یك به یك سؤالات رابخوانید. به طور متوسط خواندن متن هر سؤال حدود ۱۵ تا 20 ثانیه طول می‌كشد. اگر جواب سؤال و گزینه‌ی درست را می‌دانید، بلافاصله در پرسش‌نامه (و نه پاسخ‌نامه) علامت بزنید و سر سؤال بعدی بروید. به سؤالاتی می‌رسید كه جواب آنها را نمی‌دانید. در این جا دو حالت پیش می‌آید:

۱- جواب را نمی‌دانید، ولی می‌دانید كه می‌توانید به نتیجه برسید. در كنارسؤال یك ستاره بزنید.

۲- در مورد بعضی از سؤالات هم اصلا جواب را نمی‌دانید و حدس می‌زنید كه ارزش وقت‌گذاری ندارد. در كنار این نوع سؤالات دو ستاره بزنید.

به همین ترتیب تا پایان سؤالات آن درس پیش بروید. معمولا درمرحله‌ی اول تعدادی از تست‌ها را با اطمینان درست علامت زده‌اید، كه البته در مورد درس‌های متفاوت فرق دارد.

حال، مرحله‌ی دوم را به سؤالات تك ستاره‌ای اختصاص دهید. در این مرحله هم تعدادی ازسؤالات را پاسخ خواهید داد.

در مرحله‌ی سوم به سؤالات دوستاره‌ای بپردازید.

در دروس تخصصی امكان زیادی وجود دارد كه وقتی برای سؤالات دوستاره‌ای باقی نماند.

بعد از اتمام این سه مرحله جواب‌های صحیح را یك به یك و با دقت به پاسخ‌نامه منتقل كنید.

كلید: سؤالات هر درس را در سه مرحله‌ی تست‌های با جواب مشخص، یك ستاره‌ای و دوستاره‌ای پاسخ دهید.

جرأت گذشتن از تست

در مورد سؤالات دوستاره‌ای صحبت كردیم و گفتیم كه در دروس تخصصی حتی این امكان وجود دارد كه فرصتی برای پاسخ به آنها باقی نماند.

برای تعداد زیادی ازدانش‌آموزان پذیرفتن این نكته كه باید از خیر بعضی از سؤالات  بگذرند، سخت است. دانش‌آموزان باید عادت كنند كه از روی بعضی از تست‌ها بگذرند و این خود نه تنها نشانه‌ی ضعف نیست، بلكه بیانگر مهارت دانش بالای فردا است. دانش‌آموزان بسیار محدودی وجود دارند كه هم توانایی و هم فرصت آن را داشته‌باشند كه بتوانند به همه‌ی سؤالات پاسخ دهند.

كلید: باید این فن جسورانه را بیاموزید كه ازسر بعضی تست‌ها بگذرید.

قدرت ریسك

این سؤال هم برای دانش‌آموزان پیش می‌آید كه اگر در مورد گزینه‌ها شك كردند (با توجه به نمرات منفی تست‌ها) آیا علامت بزنند یا خیر.

·  اگر در مورد هر چهار گزینه تردید دارید، توصیه می‌شود كه ازخیر آن سؤال بگذرید.

· اگر بین سه گزینه شك داشتید، باز هم توصیه‌ی قبلی را به كارببندید.

· زمانی كه می‌دانید حداقل دوگزینه غلط است، حتما یكی از گزینه‌هارا علامت بزنید.

كلید: در تست‌هایی كه در مورد گزینه‌ی صحیح شك دارید، تنها زمانی ریسك كنید كه اطمینان داشته‌باشید حداقل دو گزینه غلط است.

خواندن كل اجزای تست

این نكته‌ای است كه همه در مورد آن اتفاق نظر دارند، باید تمام اجزای تست را با دقت بخوانید. صورت مسأله را با حوصله و تمركز مطالعه كنید. به همین ترتیب به تك تك گزینه‌ها توجه كنید. یادتان باشد اگر عجله كنید، شاید زمان را ذخیره نمایید، ولی به طور حتم، احتمال اشتباه بسیار زیاد خواهدبود .اگر بپذیرید كه باید از بعضی از تست‌ها بگذرید، این به دقت شما هم خواهد افزود.

كلید: قبل از هر گونه اقدام به پاسخ‌گویی تست، تمام  اجزای آن را با دقت بخوانید.

پیش‌بینی قبل از جواب

اگر حوصله‌اش را دارید و عجله نمی‌كنید، سعی نمایید وقتی صورت مسأله را خواندید قبل از نگاه‌كردن به گزینه‌ها، جواب را حدس بزنید. این كار سرعت عمل شما را در پاسخ‌گویی به تست‌ها افزایش خواهدداد. حتی در صورتی كه حدس شما درست از آب درآمد و پاسخ شما بین گزینه‌ها وجود داشت، باز هم حتما سایر گزینه‌ها را بخوانید.

كلید: سعی كنید قبل از پاسخ به هر تست، گزینه‌ی صحیح را حدس بزنید.

فریب نخورید

به محض خواندن صورت مسأله، سراغ راحت‌ترین و سادهترین گزینه نروید. متوجه گزینه‌های انحرافی باشید. به قول كنكوری‌ها، اگر شما مفهومی را خوانده باشید، احتمال انحراف شما كاهش خواهدیافت. با این همه بازهم ممكن است به خاطر عدم تمركز، عجله و اشتباه گرفتن سرنخ‌ها فریب بخورید و ناخودآگاه به محض دیدن كوچك‌ترین سرنخی از پاسخ، آن را علامت بزنید. پس بسیار بسیار مهم است كه از یك طرف تمركز و دقت را تمرین كنید و از طرف دیگر با روش‌های كنترل اضطراب آشنا باشید، تا بتوانید حالت تعادلی خود را حفظ نمایید.

كلید: درجلسه‌ی كنكور دقت كنید در فضایی قرار نگیرید كه با كوچك‌ترین سرنخ‌ها فریب بخورید.

تقسیم زمان

این درست است كه باید درجلسه‌ی كنكور تقسیم زمان داشته‌باشید، اما به آن معنانیست كه برای همه‌ی تست‌ها زمانی یكسان در نظر گرفت. این نكته بسیارظریف و حساس است. اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف كردید، حتما تستی هم وجود خواهدداشت كه درظرف 20 ثانیه پاسخ آن را بیابید. بنا بر این در مورد تقسیم زمان وسواس به خرج ندهید. شما برای هر درس زمانی را در اختیار دارید، باز اگر پذیرفته‌باشید كه از سر بعضی تست‌ها بگذرید، احتمالا زمان برای بقیه‌ی سؤالات كافی خواهد بود. در بعضی موارد (به خصوص دروس عمومی) امكان استفاده از زمان‌های دروس دیگر هم به وجود می‌آید.

كلید: در تقسیم زمان برای پاسخ‌گویی به تست‌ها، توجه داشته‌باشید كه زمان برای حل هر تست متفاوت است.

زمانی برای مرور

اگر فرصتی بود زمانی برای مرور تست‌ها كنار بگذارید ولی پاسخ‌ها را عوض نكنید، مگر این كه اطمینان حاصل كنید كه پاسخ اول شماغلط بوده‌است. هر چه بیش‌تر سر یك سؤال مردد باشید، احتمال زیادتری دارد كه سر گیجه بگیرید.

كلید: اگر زمانی برای مرور تست‌ها باقی ماند، پاسخ را تنها زمانی تغییر دهید كه به غلط بودن پاسخ اولیه اطمینان حاصل نمایید.

سرعت عمل

سرعت عمل در تست زنی به عوامل متعددی بستگی دار

.  به این كه چقدر مفهومی خوانده باشید؟  (وحفظی كارنكرده باشید)

· چقدر سر حال و باحوصله باشید؟

· چه تیپ شخصیتی داشته باشید؟ (فردی آرام هستیدیامضطرب)

· چقدر تست زنی را تمرین كرده‌باشید؟

به هر حال،سرعت عمل در تست زنی موضوعی مستقل از سایر رفتارها نیست. فردی كه كلا كند است، فردی كه زود مضطرب می‌شود و یا كسی كه تقسیم زمان مناسبی ندارد، احتمالا در كلیه‌ی فعالیت‌هایی كه نیازمند سرعت عمل و توانایی مشاهده است، مشكل خواهدداشت.

كلید: برای افزایش سرعت عمل در تست زنی چهارعامل مؤثرند: تمرین و ركوردگیری تست زنی، شادابی و سر حال بودن، تمركز و آرامش، ومطالعه‌ی مفهومی.

دقت درمحاسبات عددی

در همه‌ی رشته‌های كنكوری دروسی وجوددارند كه در آنها حل مسأله و محاسبات عددی ضرورتی اساسی است. اشتباهات دانش‌آموزان در محاسبات عددی عمدتا ناشی ازعجله وعدم تمركز آنها است كه این هم ناشی از تلاش آنان برای از دست ندادن زمان است. گفته شد، این عجله غیر از ضرر وافزایش احتمال اشتباهات، به طورحتم هیچ خیری ندارد. به محاسبات عددی به خصوص دررشته‌ی ریاضی كه موارد آن زیاد است،
دقت بیشتری داشته‌باشید. سعی كنید به نحوی در محاسبات پیش روید كه همان یك بار محاسبه، اطمینان شما را حاصل نماید. عجله در محاسبه، شك شما را افزایش داده و منجر به محاسبات دوباره و سه باره و اتلاف وقت خواهدشد.

كلید: محاسبات ریاضی را با دقت و تمركز انجام دهید.

مجموعه‌ی ریاضی

در تست‌های ریاضی برای كسب نتیجه‌ی بهتر ساختاری با این ترتیب توصیه می‌شود:

مفهوم را به خاطر بسپارید. موارد جامع و مانع را شناسایی كنید. قضایای مربوط به مفهوم مورد نظر را به دقت و با تمامی اجزا به خاطر بسپارید.

موارد منتج از این قضایا را شناسایی كنید. تا حد ممكن مواردخاص پیرامونی را شناسایی كنید.

در دروس ریاضی نباید به حفظیات اكتفا كرد، اگر چه لازم است تمام فرمول‌ها را بدانید. در هر مسأله، مجهول مسأله را در یك طرف ومفروضات را در طرف مقابل بنویسید. مشكل عمده‌ی دانش‌آموزان در دروس ریاضی این است كه صورت مسأله را درك نمی‌كنند. اگر مفروضات مسأله را تشخیص دهید، می‌توانید به پاسخ هم برسید. راه حل، درون همین مفروضات وجود دارد. در درس دیفرانسیل مرور نكات كلی مربوط به نمودارها می‌تواند در حل مسایل مربوط به برد تابع، اكسترمم‌های نسبی ومطلق وتغییرات تابع، مفید واقع شود. با توجه به توزیع سؤالات كنكور در درس دیفرانسیل منطقی به نظر می‌رسد كه بیشتر تمركز در فصول سوم  به بعد باشد.

كلید: در تست‌های ریاضی، یك روش كار مشخص داشته‌باشید تا دچار سردرگمی نشوید.

 

فیزیك

حجم زیاد درس فیزیك و تنوع موضوعات آن ایجاب می‌كند كه از قبل:

·   تسلط خود را در بخش‌های مختلف آن دقیقا تعیین كرده‌باشید و بدانید در چه بخش‌هایی بیشترین آمادگی و در چه بخش‌هایی كمترین آمادگی را دارید. هنگام زدن تست دركنكور، ابتدا سراغ تست‌هایی بروید كه برای شما راحت‌ترهستند. مثلا بخش‌های ترمودینامیك (رشته‌ی ریاضی
فیزیك) فیزیك پیش‌دانشگاهی 2 (رشته‌های علوم تجربی و ریاضی فیزیك) بخش نور به طوركامل، حركت نوسانی ساده و موج، گرما و تعادل گرمایی را می‌توان به طورنسبی سادهترازیخش‌های دیگر در نظر گرفت.

· دقّت لازم در تشخیص مفاهیم نزدیك به هم در صورت مسأله از اهمیت بسیاری برخوردار است. مثلا كمیت‌هایی از قبیل جابجایی و مسافت، شتاب متوسط و شتاب لحظه‌ای، بازه‌ی زمانی و لحظه، كار محیط روی دستگاه و كار دستگاه روی محیط، توان مفید و توان تلف شده از مفاهیمی
هستند كه اغلب به علت كم دقتی، برداشت اشتباهی از آنها می‌شود و طراحان تست نیز پاسخی معادل اشتباه صورت گرفته را در گزینه‌ها قرار می‌دهند.

· محاسبات عددی یكی از مشكل‌سازترین موارد است. اغلب مفاهیم فیریكی را به خوبی تشخیص میدهید، ولی در انجام محاسبات عددی اشتباهاتی صورت می‌گیرد كه یكی از شایع‌ترین اشتباهات دانش‌پژوهان است.

·توجه دقیق به تبدیل واحدها و این كه در چه شرایطی نیازی به تبدیل واحد نمی‌باشد.

·  دروس داده شده و جزوات اساتید باید به گونه‌ای مطالعه شوند كه بتوانید هر زمان به طور دقیق، كامل و سریع هر بخشی از آن را كه خواستید بگویید و بنویسید. دراین صورت مفاهیم درسی در ذهن شماملكه‌سازی به معنای واقعی می‌شوند. آن وقت است كه سرعت عمل را با دقّت عمل،
كسب كرده‌اید.

·  پس از فراگیری جزوات درسی به همراه مسائل تشریحی و تستی مرتبط با هر موضوع، تدریجا تست‌های كنكور سراسری را ابتدا بدون تعیین زمان ولی پس ازمدتی با تعیین وقت بزنید. تست‌ها را آگاهانه و با توجه به مفاهیم یادگیری شده بزنید و بدانید سرعت عمل باید تا جایی باشد كه
دقت عمل را مخدوش نسازد.

·زدن تست‌های مرتبط به تعداد زیاد و به طورآگاهانه بالأخره منجر به سرعت عمل نیز می‌شود.

· در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، تست‌های آزمون‌های كنكور پنج سال كذشته را به طور جامع بزنید و درصد خود را  در درس فیزیك تعیین كنید، طوری عمل نمایید كه به هیچ وجه اشتباه هر آزمون را در آزمون بعدی تكرار نكنید.

كلید: در درس فیزیك ضمن مطالعه‌ی مفهومی و تقویت بنیه‌ی ریاضی، به طور كیفی تست‌هایی در سطوح ساده، متوسط و سخت بزنید و مراقب مفاهیم نزدیك به هم باشید.

شیمی

توزیع تست‌های شیمی به طور مساوی بین كتاب‌های شیمی 2، شیمی 3، شیمی پیش‌دانشگاهی 1 و شیمی پیش‌دانشگاهی 2 صورت می‌گیرد.

تنها حدود 10 درصد از كل تست‌ها مربوط به مسایل می‌باشد و بقیه‌ی مطالب توصیفی هستند، لذا در صورت كمبود وقت به هنگام تست زنی وقت مطالعه‌ی مسایل را به زمانی موكول كنید كه همه‌ی مطالب توصیفی را مطالعه كرده‌باشید. در فرصت و موقعیت روزهای پایانی كنكور بهترین روش تست زدن، حل تست‌های دوره‌ای كنكورهای ساده (۷۶ تا ۸۱) می‌باشد و استفاده از تست‌های طبقه بندی توصیه نمی‌شود. با در نظر گرفتن این كه شیمی آخرین درس در مجموعه‌ی تست‌های اختصاصی دفترچه‌ی سؤالات است، دانش‌آموزان به دلیل اختصاص وقت به تست‌های دروس قبلی، در مورد شیمی دچار كمبود وقت می‌شوند. زمانی كه تست‌های دروس اختصاصی دیگر را علامت می‌زنید، به زمان باقی‌مانده برای شیمی هم
توجه داشته‌باشید.

كلید: در تست‌های شیمی به نحوه‌ی توزیع سؤالات و هم چنین در اولویت قرار دادن پاسخ‌گویی به تست‌های توصیفی توجه نمایید.

زیست شناسی

به دلیل تنوع زیاد منابع و كتب تست‌های زیست شناسی، مراجعه به تست‌های كنكور سال‌های قبل به عنوان بهترین منبع، بیشتر توصیه می‌شود. پیشنهاد می‌شود در روزهای پایانی برای ایجاد آمادگی بیشتر از مبحث درس زیست، حدود 40  تست تمرین و مرورگردد. شواهد نشان می‌دهد كه فقط 7 درصد از دانش‌آموزان تست‌های زیست شناسی را بالای 50 درصد می‌زنند. از دو جنبه می‌توان به این مشكل نگاه كرد:

·  اول آن كه لازم نیست دانش‌آموزان در درس زیست‌شناسی معلومات كافی داشته‌باشند. اما این دلیل چندان قابل استناد نیست.

· نكته‌ی دوم و عامل اصلی ضعف دانش‌آموزان در پاسخ‌گویی به تست‌های زیست شناسی، عدم درك سؤالات وعجله درپاسخ دادن است.

هر سؤال نكات كلیدی دارد كه با خوب فهمیدن سؤال قابل دست‌یابی است. برای هرسؤال زیست شناسی 45 ثانیه زمان وجوددارد و از این زمان می‌توان 15 ثانیه را به خوب خواندن سؤال، 15 ثانیه را به
خواندن گزینه‌ها و 15 ثانیه را به پاسخ دادن و پركردن پاسخ‌نامه اختصاص داد .البته بیان این نكته صرفا برای ایجاد یك الگو و تصویر ذهنی است، نه این كه واقعا برای هر تست زمان بگیرید!

كلید: در تست‌های زیست شناسی، دقت بر روی درك و فهم سؤالات اهمیت بیشتری دارد.

زیان انگلیسی

تست‌های درس زبان آخرین سری ازسؤالات در دفترچه‌ی عمومی می‌باشند 50 یا 60 درصد از دانش‌آموزانی كه نتوانسته‌اند تست‌های زبان را بزنند استدلال‌شان این است كه زمان كم آورده‌اند. چرا؟ دلیل این امر اختصاص زمان بیشتر به تست‌های دروس ماقبل است. توقف زیاد درتست‌های قبلی كه معمولا هم غلط ازآب در می‌آیند، موجب ضرر جدی در تست‌های زبان می‌شود، در حالی كه اگر دقت مناسب برای آن صرف گردد، احتمالا تست‌های صحیح بیشتری را علامت خواهیدزد. بنا بر این بسیار مهم است كه مجموعه‌ی سؤالات دفترچه‌ی عمومی را  با هم ببینید. از ابتدای سؤالات عمومی شروع كنید وتا انتهای سؤالات كه تست‌های زبان هستند پیش بروید و بعد برای تست‌های یك ستاره ودوستاره وقت بگذارید. در درس زبان، تست‌هایی را كه سال‌های قبل زیاد تكرارشده‌اند، با نظر دبیران مشخص نمایید و تمرین كنید.

كلید: در تست‌های زبان انگلیسی، زمان را هماهنگ با زمان دروس عمومی دیگر در نظر بگیرید.

معارف

با عنایت به فرّار بودن مفاهیم به خصوص اسامی، مباحث سنت‌های الهی، فلسفه، تاریخ و احكام، لازم است درس معارف دریك فرصت كوتاه مرور شود. روایات و مخصوصا آیات باید با دقت خوانده شود. چرا كه قابلیت طراحی تست در مورد آنها زیاد است. باید بدانید هر آیه در چه زمینه‌ای است و اشاره به كدام مطلب دارد. یك دانش‌آموز مسلط می‌تواند تست‌های معارف را در زمان 8 تا ۱۰ دقیقه پاسخ داده و در زمان صرفه‌جویی كند.

كلید: در تست‌های معارف، امكان سرعت عمل، بیشتر است.

ادبیات

با وجود آن كه درس ادبیات با زبان مادری دانش‌آموزان ارتباط دارد، اما مورد سهل‌انگاری بیشتری قرار می‌گیرد. از كنكور 81 كه سؤالات به نسبت سخت‌تر شده‌است، توقع می‌رود دانش‌آموزان این درس را جدی‌تر بگیرند. علاوه بر آن كتاب زبان فارسی كه از سال سوم آن در كنكور سؤال می‌آید به اندازه‌ی كفایت تدریس نمی‌شود و اكثردانش‌آموزان در این درس مشكل دارند. با عنایت به این كه 5 سؤال ازاین كتاب طرح می‌شود لازم است دانش‌آموزان ضعف‌های خود را در آن جبران نمایند. تسلط بر كلیه‌ی مطالب ادبیات حتی هم سنگ دبیر، برای كسب نتیجه‌ی مطلوب ضرورت دارد. دانش‌آموزان در بخش دریافت پیام‌های اصلی مطالب نیزمشكل دارند. درقرابت‌های معنایی توصیه می‌شود ابتدا خود عبارت یا بیت را مطالعه نموده و سپس در ذهن خودتان معنی كنید. بعد معنی را در ذهن ساده نمایید تا حدی كه چكیده و درون‌مایه‌ی اصلی موضوع كشف شود.

اولین سؤالات دفترچه‌ی عمومی، تست‌های ادبیات هستند و لذا تقسیم زمان مناسب در این درس مهم است.

كلید: تست‌های ادبیات را جدی بگیرید و به حفظیات اتكا نكنید.

عربی

در رابطه با ترجمه به فعل و زمان فعل توجه شود و در موارد مشابه كلمات ساده‌ای مانند ضمایر یا مفرد و جمع بودن كلمات مد نظر قرار گیرد. در درك مطلب، دقت درمفهوم كلی مطالب مهم است. یادتان باشد كه سؤالات مطرحه خارج ازمفاهیم درك مطلب نخواهدبود. سؤال‌های تجزیه و تركیب از بخش درك مطلب، از انتها پاسخ داده شوند. یعنی ابتدا به تركیب توجه شود و بعد موارد  تجزیه. شناخت نقش مثل تمیز، حال و نیز جامد و مشتق بودن كلمه دقت گردد. در رابطه با تمیز، عدد و حركت‌گذاری جملات داده‌شده به اسم‌های غیر منصرف دقت بیشتری شود.

كلید: در تست‌های عربی، برای كسب مهارت بیشتر، هیچ فنی به اندازه‌ی آمادگی‌های قبلی نقش ندارد.

نتیجه گیری:

.  در طراحی سؤالات كنكور اصول كلی طراحی تست رعایت می‌شود. بنا بر این برای پاسخ‌گویی به سؤالات به دنبال روش‌های غیر عادی نباشید.

·  خود را برای مواجهه با هر نوع سؤالی در سر جلسه‌ی كنكور آماده سازید.

· سؤالات هر درس را در سه مرحله‌ی تست‌های با جواب مشخص، یك ستاره‌ای و دوستاره‌ای پاسخ دهید.

· باید این فن جسورانه را بیاموزید كه ازسر بعضی تست‌ها بگذرید.

 . در تست‌هایی كه در مورد گزینه‌ی صحیح شك دارید، تنها زمانی ریسك كنید كه اطمینان داشته‌باشید حداقل دو گزینه غلط است.

·  قبل از هر گونه اقدام به پاسخ‌گویی تست، تمام  اجزای آن را با دقت بخوانید.

· سعی كنید قبل از پاسخ به هر تست، گزینه‌ی صحیح را حدس بزنید.

· درجلسه‌ی كنكور دقت كنید در فضایی قرار نگیرید كه با كوچك‌ترین سرنخ‌ها فریب بخورید.

· در تقسیم زمان برای پاسخ‌گویی به تست‌ها، توجه داشته‌باشید كه زمان برای حل هر تست متفاوت است.

·  اگر زمانی برای مرور تست‌ها باقی ماند، پاسخ را تنها زمانی تغییر دهید كه به غلط بودن پاسخ اولیه اطمینان حاصل نمایید.

·                     برای افزایش سرعت عمل در تست زنی چهارعامل مؤثرند: تمرین و ركوردگیری تست زنی، شادابی و سر حال بودن، تمركز و آرامش، ومطالعه‌ی مفهومی.

· محاسبات ریاضی را با دقت و تمركز انجام دهید.

· در تست‌های ریاضی، یك روش كار مشخص داشته‌باشید تا دچار سردرگمی نشوید.

· در درس فیزیك ضمن مطالعه‌ی مفهومی و تقویت بنیه‌ی ریاضی، به طور كیفی تست‌هایی در سطوح ساده، متوسط و سخت بزنید و مراقب مفاهیم نزدیك به هم باشید.

·  در تست‌های شیمی به نحوه‌ی توزیع سؤالات و هم چنین در اولویت قرار دادن پاسخ‌گویی به تست‌های توصیفی توجه نمایید.

·در تست‌های زیست شناسی، دقت بر روی درك و فهم سؤالات اهمیت بیشتری دارد.

·  در تست‌های زبان انگلیسی، زمان را هماهنگ با زمان دروس عمومی دیگر در نظر بگیرید. 

 . در تست‌های معارف، امكان سرعت عمل، بیشتر است.

· تست‌های ادبیات را جدی بگیرید و به حفظیات اتكا نكنید.

·   در تست‌های عربی، برای كسب مهارت بیشتر، هیچ فنی به اندازه‌ی آمادگی‌های قبلی نقش ندارد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 11:53 ب.ظ
販売を含め開業8年の実績を持ち,最先端技術でスーパーコピー品を研究し,ブランドコピー通販します,ご安心してご利用下さい。
چهارشنبه 28 فروردین 1398 11:03 ق.ظ
ウブロ時計スーパーコピーブランドN級品優良店
شنبه 17 فروردین 1398 03:03 ب.ظ
ルイ?ヴィトンコピー?グッチコピー?エルメスコピー?ロレックスコピー?カルティエコピー?オメガコピー
پنجشنبه 19 دی 1392 12:29 ب.ظ
سلام دوست عزیز.خوشحالم از زیارتتون در این فضا.امیدوارم ازتون بیاموزم .موفق باشید
پنجشنبه 19 دی 1392 11:01 ق.ظ
سلام وبلاک خوبی داری لینک نما
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ناصر مسکینی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :